Centrum

Okulistyczno-Optometryczno-Optyczne

Gabinet Ortoptyczno-Pleoptyczny


Oko-Medical

mgr Jolanta Sobolewska


  Węgorzewo, Giżycko 

Okulistyka

Węgorzewskie Centrum Okulistyczno-Optometryczno-Optyczne Gabinet Ortoptyczno-Pleoptyczny  Oko-Medical świadczy usługi w zakresie okulistyki, czyli działu medycyny, zajmującego się anatomią, fizjologią i chorobami oczu (definicja Słownika języka polskiego PWN).

Jaskra

Prowadzimy diagnostykę i leczenie jaskry – choroby, którą Światowa Organizacja Zdrowia uważa za jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach rozwiniętych. Jaskra charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które powoduje uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego, co prowadzi do utraty widzenia (definicja z książki „Optometria”, Theodore Grosvenor, Redakcja wydania polskiego I, Tomasz Tokarzewski, Marek Ożóg, Wrocław 2011, dodruk 2014). Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (http://pto.com.pl/edukacja/programy-edukacyjne/panel-pacjenta/jaskra-nie-boli-kradnie-wzrok) do 2020 roku 11 milionów osób straci wzrok w wyniku jaskry, jeśli nie zostanie ona wykryta odpowiednio wcześnie. Jaskra otwartego kąta przesączania to najpowszechniejsza odmiana jaskry w Europie, którą charakteryzuje powolny przebieg bez wyraźnych objawów. Niestety, wielu z nas bagatelizuje badania w kierunku jaskry. Polskie Towarzystwo Okulistyczne podaje, że w naszym kraju jaskrą dotkniętych jest około 800 tysięcy osób. Blisko połowa z nich nie jest świadoma tego, ponieważ początkowo ubytki w polu widzenia mogą być niezauważalne. Eksperci apelują – jaskra wykrywana jest zbyt późno! Nasz wzrok może uratować tylko wcześnie postawiona diagnoza, dlatego tak ważne jest, aby badać się regularnie, niezależnie od wieku, co 6-12 miesięcy (szczególnie, gdy w rodzinie występuje jaskra).

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, ktoś z Państwa rodziny choruje na jaskrę, zapraszamy do naszego salonu po poradę lekarzy specjalistów.

Zaćma

Prowadzimy również diagnostykę zaćmy (zwanej także kataraktą). Jest to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki własnej pacjenta, co wpływa na widzenie (definicja z książki „Optometria”, Theodore
Grosvenor, Redakcja wydania polskiego I, Tomasz Tokarzewski, Marek Ożóg, Wrocław 2011, dodruk 2014). Zaćma wiąże się ściśle z procesem starzenia organizmu (to właśnie wiek jest najczęstsza przyczyną tej choroby). Uznaje się, że początki zmętnień soczewki mogą wystąpić po 60. roku życia (tzw. zaćma naturalna). Choć choroba ta może pojawić się także we wcześniejszym wieku, wówczas jej przyczynami mogą być np.: praca w szkodliwych
warunkach, stany zapalne oka, urazy oka, kontakt oczu z chemikaliami. Jakie objawy daje ta choroba? Są to m. in. zamglone widzenie do dali, dwojenie w oczach, łzawienie, zamazywanie się tekstu podczas czytania i pisania, zmęczenie podczas czytania, słabe widzenie w słoneczny dzień.
(Tekst źródłowy: https://centrum-zacmy.pl/co-to-jest-zacma)

Materiały umieszczone na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego wzroku, prosimy o udanie się po poradę do lekarza specjalisty.